Nepolepšený světec

Scénická umění

Nepolepšený světec
Datum a čas
Místo Divadlo Kolowrat, Ovocný trh 579/6, Praha 1

Hostování Slovenského národního divadla v Praze.

Slovenský institut uvede od 10. do 13. dubna v pražském Divadle Kolowrat čtyři inscenace Slovenského národního divadla, které byly speciálně vytvořené v jeho komorním prostoru Modrý salon. Hry vznikly na objednávku divadla, s cílem ukázat na konkrétních osudech, jak důležité je v zásadních životních situacích zaujmout zásadní osobní a společenské postoje, a byly napsané jako jedinečné příležitosti pro zralé herecké osobnosti.

13. 4., 19:00 Nepolepšený světec – Hra Nepolepšený světec anebo Vy máte v rukou moc, my pravdu, se zaměřuje na mravní poselství osobnosti slovenského katolického disentu Silvestra Krčméryho, jehož nedokázali zlomit ani nejbrutálnější metody tehdejší StB. Jeho živá víra mu pomohla překonat dnes téměř až neuvěřitelné způsoby mučení, které měly za cíl přivést ho k „polepšení“, tedy k popření jeho víry a souhlasu s mocenskými principy vládnutí komunistické diktatury. Silvestr Krčméry se však „nepolepšil“, projevil obrovskou vnitřní sílu, obstál i v nejtěžších zkouškách a zamítl všechna rozhodnutí soudů, na jejichž základě by mohl být propuštěn, pokud by alespoň částečně přiznal svou vinu, přestože žádnou necítil. Hra, kterou napsal dramatik Ľubomír Feldek, se odehrává ve dvou časových rovinách – v devadesátých letech v jeho ordinaci, kde ho navštíví jeho bývalý vyšetřovatel, a v padesátých letech na různých místech jeho vyšetřování a věznění. Nezbytnost pokání a povznášející síla odpuštění jsou nepatetickým hloubkovým tématem hry a jejím odkazem i pro současnost. Matej Marušin a Richard Autner v strhujícím příběhu excelují v rolích vězně a věznitele, mučedníka a mučitele.

Nad uvedením v Praze převzal záštitu arcibiskup pražský a primas český DOMINIK KARDINÁL DUKA OP.

Pozn.: Silvester Krčméry spolu s českým knězem Vladimírem Juklem zorganizoval na Slovensku velkou tajnou církev, za což později málem zaplatil životem.

https://snd.sk/inscenacia/3104/nepolepseny-svatec

Představení se konají vždy v 19:00.

Předprodej vstupenek zde.

Facebook Instagram YouTube Zpět nahoru